Triumf ludzkiej nadziei oraz pragnienie życia i wolności nad faszyzmem i masową eksterminacją Żydów w obozie śmierci we wschodniej Polsce. W obozie koncentracyjnym Sobibór ćwierć miliona mężczyzn, kobiet i dzieci zostało zagazowanych, ale aż około trzysta osób zdołało zbiec. Była to jedyna masowa ucieczka więźniów w historii tej wojny. Ambitny plan, desperacja w jego realizacji, dały części więźniów szansę przetrwania obozowego koszmaru. Niemcy zatarli ślady istnienia obozu i przez prawie czterdzieści lat wydarzenia mające tam miejsce pozostawały tajemnicą.

Dla potrzeb "10" Kiarostami zamontował na desce rozdzielczej samochodu cyfrową kamerę. W dziesięciu oddzielnych sekwencjach, zróżnicowanych pod względem długości, kręconych bez cięć, nagrywa po prostu to, co widzi i słyszy kamera; w niektórych scenach jest ona skierowana na zamożną kobietę w średnim wieku prowadzącą samochód, w innych - na pasażera.

Na teksańskiej farmie rządzi senior rodu Bannonów, Homer. W gospodarstwie pracują jego syn, Hud, oraz nastoletni bratanek Huda, a wnuk Homera, Lonnie. Pewnego dnia, gdy pada jedna z jałówek, weterynarz wysuwa podejrzenie pryszczycy i zleca przeprowadzenie dalszych badań. Potwierdzenie diagnozy oznaczałoby konieczność wybicia stada. Hud chce sprzedać bydło, zanim lekarz ogłosi wyniki badań. Homer sprzeciwia się jego pomysłowi, mówiąc o odpowiedzialności i honorze.

J.D. Vance (Gabriel Basso), były marine z południowego Ohio, a obecnie student Szkoły Prawa Uniwersytetu Yale, jest blisko zdobycia wymarzonej pracy, gdy kryzys rodzinny zmusza go do powrotu w rodzinne strony, o których starał się zapomnieć. J.D. musi zacząć na nowo układać sobie relacje ze swoją niełatwą appalaską rodziną, w tym z uzależnioną matką Bev (Amy Adams). Wspominając swoją babkę Mamaw (Glenn Close), twardą i inteligentną kobietę, która go wychowała, J.D. zaczyna akceptować niezatarty wpływ rodziny na jego własną ścieżkę życiową.

Samuel jest sparaliżowanym chłopcem, mieszkającym z matką Eleną w odciętej od świata willi. Życie w willi jednak zmienia się, gdy dochodzi do szeregu dziwnych i niepokojących wydarzeń. Oparty na dyscyplinie porządek burzy pojawienie się młodej, zbuntowanej pokojówki, Denise, która budzi w Samuelu siłę do sprzeciwu wobec wszechobecnego rygoru i potrzebę odkrycia prawdy o świecie zewnętrznym. W obliczu buntu Elena postanawia zatrzymać syna przy sobie za wszelką cenę.

Po fatalnym w skutkach wypadku samochodowym Carl Lee trafia do więzienia. Jego młodszy syn jest jedyną osobą, która go odwiedza. Gdy po długim czasie Carl wychodzi na wolność, okazuje się, że poza murami więzienia wiele się zmieniło. Konflikt ze starszym synem oraz skrywana przez pozostałych członków rodziny złość nie pomagają Carlowi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a rozpamiętywanie przeszłości tylko pogarsza sprawę.

Życie Suzanne i jej dorosłych synów - Nicholasa i Chrisa - zmienia się całkowicie po śmierci męża i ojca. Rodzina stara się pozbierać po stracie. Nie jest to jednak łatwe. Kiedy kobieta podejmuje próby ułożenia sobie życia na nowo i zaczyna spotykać z mężczyznami, jej starszy syn - którego związek z dziewczyną przechodzi kryzys - ma jej to za złe. Chris natomiast zaczyna przeżywać żałobę w bardzo destrukcyjny sposób.

"Planowałam umrzeć, zanim skończą się pieniądze" - powiedziała 60-letnia Frances Price (Michelle Pfeiffer), mieszkanka Manhattanu. Ale sprawy nie potoczyły się zgodnie z planem. Jej mąż Franklin (Tracy Letts) nie żyje od 12 lat, a po utracie ogromnego spadku, Frances zostały resztki majątku i postanawia przeżyć resztę swoich dni w wynajętym apartamencie w Paryżu, w towarzystwie jej pozbawionego ambicji syna Malcolma (Lucas Hedges) i kota o imieniu Mały Frank - który może uosabiać ducha zmarłego męża Frances.