Új tanár érkezik a kisvárosi iskolába. Nincs könnyű dolga, mert a háborúban felnőtt gyerekekkel szinte lehetetlen szót érteni.
A nagy világgazdasági válság utáni években járunk, a szegénység sújtotta Texasban. Miután elveszíti a férjét, Edna magára marad a két gyermekükkel. Nincs állása, nem tud hol elhelyezkedni. Tragikus anyagi helyzetbe kerül, a házat jelzálog terheli. Az asszony eleinte elhagyja magát, azután rádöbben, hogy nem szabad feladnia. Alkalmi munkásnak felveszi a fekete Mozét, aki azt javasolja, hogy ültessenek gyapotot. A helyi fajgyűlölők szervezete mindezt nem nézi jó szemmel, és provokálják a balhét. Eljön az első termés aratásának ideje. Sok minden eldőlhet, egy egész életre.
Az amerikai légierő 918-as bombázó-egységében a második világháború legrátermettebb katonái szolgálnak. Naponta repülnek egyre közelebb a halál torkához, naponta hajtanak végre egyre vakmerőbb és kockázatosabb küldetéseket. Az utolsó néhány nap azonban még a korábbiaknál is emberpróbálóbb volt - nem csoda, hogy az egység parancsnoka a katonák védelmére kel, amikor kiderül, hogy a végkimerülés határán álló férfiaknak ezúttal még alacsonyabban és még mélyebben az ellenséges vonalak mögé kell repülniük, egyenesen a biztos halálba. A parancsnokot azonnal leváltják, és helyére Savage tábornok áll, aki azt az elvet vallja, hogy egy tiszt soha nem szimpatizálhat az embereivel. Savage kíméletlenül megköveteli a maximumot katonáitól, de hamar rá kell döbbennie, hogy ezeket a bátor fiúkat ő is képtelen érzelemmentesen a halálba küldeni...
A tizenhét éves Cassandra (Romola Garai) egy düledező kastélyban él írói válságban lévő apjával (Bill Nighy), gazdagságról álmodozó nővérével (Rose Byrne) és különc mostohaanyjukkal, Topazzal (Tara Fitzgerald), akit a nudizmuson kívül csak a festészet érdekel. Váratlanul látogatóba érkezik hozzájuk a birtok ura, az amerikai Simon Cotton (Henry Thomas) és a bátyja, Neil (Marc Blucas). A két fiatalember megtestesíti mindazt, amire Cassandra és családja vágyik.
A film Kínában játszódik az 1937-es Japán megszállás alatt. Egy fiatal Britt újságíró néhány bátor Ausztrál nővérke segítségével megment 60 árvaházban nevelkedett gyereket. Ezer, kegyetlenül nehéz kilométer vár rájuk - keresztül a hófödte Liu Pan San hegyeken - hogy elérhessék a biztonságot jelentő Mongólia határát.
Wajda filmje a második világháború alatt történt katyni mészárlás történetét meséli el, amikor a szovjetek több mint tizenötezer elfogott lengyel tisztet és civilt, köztük Wajda édesapját, ölték meg egy erdőben. Az 1940-ben meggyilkolt emberek holttesteit rejtő tömegsírokat a német hadsereg fedezte fel 1943-ban. A történet túlmutat a fogva tartott, kétségbeesett, életben maradásukban az utolsó pillanatig reménykedő katonák sorsán, velük egyenrangú, sőt hangsúlyosabb helyett kapnak a filmben feleségeik, testvéreik, szüleik, akik öt évig semmit sem tudtak és semmilyen hírt nem kaptak szeretteikről.
Végéhez közeledik a második világháború. A németek által megszállt Hollandiában, egy hóval borított kis faluban a tizenhárom éves Michiel kapcsolatba kerül az ellenállási mozgalommal, miután segítséget nyújt egy sebesült angol ejtőernyősnek. Ennek következtében Michiel megtapasztalja a háborúval kapcsolatos fantáziálása, illetve a könyörtelen és kíméletlen valóság közötti különbséget. A háború megöli a gyermeki ártatlanságot, ahogy Michiel szembesül a jóval és a rosszal, a bátorsággal és az árulással, valamint a saját felelősség-vállalásának kérdésével.
Amerika a japánok feletti győzelem napját ünnepli, hatalmas parádét rendeznek New York utcáin. Jimmy Doyle, a vad és kalandor természetű szaxofonista minden lánnyal flörtöl. Az egyik bálteremben találkozik álmai nőjével, Francine-nel. Másnap, a szállodában újra találkoznak, Jimmy meghallgatásra megy éppen, Francine elkíséri. Az öntörvényű Jimmy csak azt fújja, amit ő akar, és nem figyel a bártulajdonosra. Hogy mentse a menthetőt, Francine énekelni kezd. A remek párosítás láttán a tulaj felveszi őket. Jimmyvel azonban mindig gond van, Francine énekesi karrierje viszont felfelé ível.
1943-ban Hitler parancsot ad Canaris tengernagynak, hogy raboltassa el legfőbb ellenfelét, magát Churchillt. Max Radl ezredes irányítja a kivitelezhetetlennek tűnő akciót. Hamarosan megtalálja a megfelelő embereket is: az Angliában nevelkedett Steiner ezredest és egy angolok ellen harcoló írt, Devlint. Az angliai német kémek szerint Churchill a közeljövőben egy kis angliai faluban tölt néhány napot. Úgy tűnik tehát, minden esély megvan arra, hogy sikerrel teljesíthessék a Führer parancsát.
Alig, hogy hazatértek előző sikeresen végrehajtott küldetésükből, Mallory és Miller máris egy új, minden eddiginél rizikósabb feladatot kap: egy kulcsfontosságú hidat kell felrobbantaniuk Jugoszláviában. Útközben csatlakoznak a vakmerő Barnsby hadnagy vezette 10-es különítményhez, hogy együtt hajtsák végre a lehetetlennek tűnő küldetést.
A 30-as évek Amerikájában játszódó történet központi figurája Arthur, a "dal-kereskedő", aki olyan világban szeretne élni, ahol a dalok valóra válnak.
Jack Walsh a Pearl Harbour-i bombázások után azonnal bevonul katonának, otthon hagyva háztartásbeli feleségét, Kayt. A naiv, és ez idáig sohasem dolgozó nő nem nagyon tud mit kezdeni magával, így beáll a helyi repülőgépgyárba dolgozni. Itt ismerkedik meg a jóképű Lucky-val, akivel a fokozódó magány miatt egyre szorosabb viszonyba kerül. Kay barátnőjével, Hazel-lel, - aki énekesnő létére szintén a gyárban keres érvényesülést - jó csapatot alkotnak egészen addig, amíg a férj haza nem tér a háborúból. A film a férfiak helyét átvevő, dolgozó amerikai nőknek állít emléket. Ők Amerika elfelejtett hősei, akik a katonai sikerekhez tökéletes háttérbázist biztosítottak. Ameddig szükség volt erejükre és akaratukra.