Opowieść powracająca do krwawych wydarzeń, które rozgrywały się w Korei w latach 1950-1953 i kosztowały życie ponad miliona ofiar. Na tle wojny domowej toczy się dramatyczna historia dwóch braci, Jin-tae i Jin-seoka, którzy pod przymusem zostają wcieleni do armii i wysłani na front. Straszy z nich dokonuje wielu bohaterskich czynów, byle tylko uchronić młodszego, chorego na serce Jin-seoka, przed śmiercią. W ogniu walki i wobec wszechobecnego okrucieństwa ich wzajemna miłość i zaufanie zostają poddane najcięższej próbie.

Michael, Steven i Nick to młodzi pracownicy fabryki w Pensylwanii, którzy dostają powołanie do wojska, na wojnę w Wietnamie. Jeszcze przed wyjazdem Steven poślubia ciężarną Angelę, ich przyjęcie ślubne jest zarazem przyjciem pożegnalnym. Po pewnym czasie spędzonym w Wietnamie przyjaciele wpadają w pułapkę Vietcongu i trafiają do obozu jenieckiego gdzie zostają zmuszeni do gry w rosyjską ruletkę między sobą. Kiedy Michael umożliwia im ucieczkę, znowu zostają rozdzieleni.

W sierpniu 1939 roku grupa warszawskich aktorów przygotowuje się do premiery "Hamleta". Wybucha II wojna światowa. Teatr zostaje zamknięty, lecz wkrótce otwiera swoje podwoje: aktorzy wprawdzie przygotowują premierę, lecz są też zaangażowani w ruch oporu. Szykują zamach na hitlerowskich dygnitarzy. Po tej akcji nie będzie już w okupowanej Warszawie miejsca dla Józefa Tury, jego pięknej żony Marii oraz ich trupy. Ale jak ma opuścić miasto nie zwracając niczyjej uwagi popularny, wszędzie rozpoznawany aktor?

Próba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy nie informuje o tym mieszkańców podziemia. Dopiero po pięćdziesięciu latach udaje im się wyjść na wolność, gdzie, jak się okazuje, wojna trwa nadal.

Grupa sfrustrowanych żołnierzy, którym dowództwo na każdym kroku daje do zrozumienia, że ma ich w nosie, przypadkiem dowiaduje się o możliwości zrobienia wielkiego skoku na złoto ukryte w banku - kilkanaście kilometrów za linią frontu. Dobre kino wykpiwające biurokrację wojskową, hipokryzję przełożonych i ujawniające prawdziwe postawy ludzkie w czasie wojny.

Mel Gibson przykuwa uwagę elektryzującą grą w wyreżyserowanej przez Petera Weira ("Truman Show", "Świadek"), poruszającej opowieści o wielkiej przygodzie i przyjaźni, jaka połączyła w 1915 roku dwóch australijskich żołnierzy (Mel Gibson i Mark Lee). Wspólnie przemierzają kontynenty i oceany, wspinają się na piramidy i przedzierają przez gorące piaski Egiptu, by wreszcie dołączyć do swego regimentu tuż przed brzemienną w skutkach bitwą o Gallipoli. Echa historii przeplatają się z tragicznym fatum, a losy dwójki przyjaciół stają się częścią legendarnej konfrontacji między stroną australijską a turecką z okresu I wojny światowej - bitwy, która dla Australijczyków stała się tym, czym Alamo dla Amerykanów.

Rok 1943. Historia grupy Algierczyków wcielonych do armii francuskiej podczas II wojny światowej. Saïd, Abdelkader, Messaoud i Yassir są przedstawicielami różnych klas społecznych, których połączyła gotowość do walki z nazistami w obronie ojczyzny. Jednak ze względu na swe pochodzenie są traktowani jak żołnierze drugiej kategorii, których można w rozmaity sposób dyskryminować, na przykład obcinając racje żywnościowe. Nie jest też brana pod uwagę możliwość awansowania ich. Złota Palma w Cannes 2006 za główną rolę męską. Nominacja do Oscara 2007 za najlepszy film nieanglojęzyczny.