Film opowiada historię Marii, która opuszcza klasztor i zostaje guwernantką siedmiorga dzieci kapitana von Trappa, autokratycznego wdowca, który wprowadził w swoim domu surowe zasady wykluczające obecność muzyki i radości. Film łączy w sobie zalety kina familijnego i filmu muzycznego.

Będący przejazdem w pewnej miejscowości na południu Stanów Zjednoczonych, policjant Virgil Tibbs (Sidney Poitier), zostaje niesłusznie posądzony o morderstwo, tylko dlatego, że jest Afroamerykaninem. Kiedy miejscowa policja dowiaduje się, że jest on znanym i cenionym ekspertem filadelfijskiego wydziału zabójstw, prosi go o pomoc w dochodzeniu.

Były kapitan statku, James McKay (Gregory Peck) przybywa do niewielkiego miasteczka na Dzikim Zachodzie, by poślubić Patricię (Carroll Baker). Trafia w środek konfliktu pomiędzy majorem Henrym Terrillem (Charles Bickford), ojcem Patricii i właścicielem olbrzymiego rancza, a Rufusem Hannassey'em (Burl Ives), patriarchą biednego klanu zamieszkującego Biały Kanion i zajmującego się hodowlą bydła. Pomiędzy posiadłościami zwaśnionych stron znajduje się ranczo "Wielkie Bagno", na którego terenie znajduje się jedyny wodopój w okolicy a które jest własnością Julie Maragon (Jean Simmons). Obie rodziny usiłują przejąć wpływy na "Wielkim Bagnie", także James McKay ma plany dotyczące posiadłości Julie.

Film ukazuje portret jednego z największych geniuszy militarnych XX wieku - generała Pattona. Cieszący się ogromną charyzmą wśród żołnierzy, wzbudzał w równym stopniu zachwyty nad swoją błyskotliwością i instynktem dowódczym, co kontrowersje swym niekonwencjonalnym zachowaniem. Nagrodzony Oscarem za swoją rolę George C. Scott odmówił przyjęcia statuetki.

Doskonały film Mihalisa Kakogiannisa, adaptacja powieści Nikosa Kazantzakisa, ze wspaniałą, niezapomniana kreacją Anthony'ego Quinna zdobył aż siedem nominacji do Oscara w tym dla Najlepszego Filmu, Reżysera i Aktora. Basil (Alan Bates), nieśmiały pisarz przybywa z Anglii na piękną grecką wyspę - Kretę. Poznaje tam Alexisa Zorbę (Anthony Quinn), pogodnego, towarzyskiego Greka. Gdy Zorba podejmuje pracę w opuszczonej kopalni Basila, rozpoczyna się dla Anglika ważna lekcja - z obserwatora świata, staje się powoli jego częścią. Optymizm i zaraźliwa radość życia Zorby są tak silne, że nawet przeciwności losu nie są w stanie zburzyć pogody jego ducha. W pozostałych rolach świetne kreacje stworzyły Irene Papas i nagrodzona Oscarem Lila Kedrova.

Harry Fabian (Richard Widmark) jest kanciarzem o ambitnych planach, z których jak dotąd nic nie wyszło. Kiedy spotyka słynnego zapaśnika Gregoriusa (Zbyszko Cyganiewicz) i jego syna Kristo (Herbert Lom), wpada na pomysł będący przepustką do upragnionej niezależności finansowej. Planuje wejść w świat areny zapaśniczej poprzez manipulowanie Kristo, wykorzystując autorytet jego ojca.

Sieć sklepów Macy'ego organizuje coroczną przedświąteczną paradę. Z powodu niedyspozycji zatrudnionego Św. Mikołaja, zaangażowany zostaje sympatyczny staruszek, Kris Kringle, który utrzymuje, że jest prawdziwym Świętym Mikołajem. Doris Walker, odpowiedzialna za marketing i promocję nowojorskiego sklepu Macy'ego, wychowuje córkę, Susan, w przekonaniu, że wszystkie mity i legendy są nieprawdziwe, a także podważa istnienie Świętego Mikołaja. Fred Gailey, początkujący prawnik oraz sąsiad Doris, próbuje dziewczynce przywrócić trochę dziecięcej naiwności oraz zbliżyć się do pani Walker. Fred wspólnie z Krisem Kringle postanawiają dotrzeć do serc Doris i Susan i sprawić, by uwierzyły w magię Bożego Narodzenia.

XII-wieczna Anglia. Sprytny i przekorny król Anglii Henryk II (Peter O'Toole) ma problemy z Kościołem. Kiedy umiera biskup Canterbury, władca postanawia wykorzystać sytuację i mianować na to stanowisko nie duchownego, lecz swojego przyjaciela Becketa (Richard Burton). Ma przy tym nadzieję, że przyczyni się to do uzyskania większego wpływu na Kościół. Jednak nieoczekiwanie sprawy komplikują się, kiedy Becket zaczyna na poważnie traktować powierzone mu zadanie, opiera się naciskom króla, a jego działania przyczyniają się do powstania opozycji względem Henryka.

Piekna Roslyn, swieżo po rozwodzie spotyka dwójkę przyjaciół Cuido i Gaya. Zamierzają spędzić kilka dni poza miastem, w domu Cuida. Wyjazd ma na celu wypoczynek i relaks. Na początku wszystko przebiega gładko, ale kiedy obaj mężczyźni zakochują się w Roslyn, której towarzyszy przyjaciółka Isabelle, w ich wzajemne stosunki wkrada się rywalizacja i zazdrość. Ujawniają się też negatywne cechy charakteru. Wkrótce Gay spotyka starego znajomego Perce'a i cała czwórka wybiera się zapolować na dzikie konie. Tam emocje sięgają zenitu. Był to ostatni, ukończony film dla trójki wielkich gwiazd - Marilyn Monroe, Clarka Gable'a i Montgomery Clifta. Scenariusz został napisany przez ówczesnego męża Monroe, wybitnego dramaturga Arthura Millera, specjalnie dla niej. Film miał pozwolić jej ujawnić dramatyczny talent niedoceniany przez producentów i widownię.

"Gubernator" to ekranizacja słynnej powieści Roberta Penna Warrena z rewelacyjną kreacją Brodericka Crawforda, którego wyróżniono Oscarem '49 za najlepszą rolę męską. Aktor wcielił się w postać Willie'ego Starka, zapalczywego prawnika z małego amerykańskiego miasteczka, który robi zawrotną karierę polityczną, ulega jednak korupcji i stacza się na samo dno. Inspiracją dla autora powieści i twórców filmu była historia Hueya Pierce'a Longa, gubernatora i senatora stanu Luizjana, który okrył się niesławą zyskując dwuznaczny przydomek Gruba Ryba. Broderickowi Crawfordowi partnerują znakomici aktorzy: wyróżniony nominacją do Oscara John Ireland w roli prawej ręki Starka oraz nagrodzona Oscarem Mercedes McCambridge, która wcieliła się w postać Sadie Burke, bezwzględnej i cynicznej doradczyni Willie'ego. Gubernator zdobył ponadto Oscara za najlepszy film roku oraz trzy dalsze nominacje do tej nagrody - za reżyserię, scenariusz i montaż.

Rzymski Trybun Marcellus Gallio dowodził grupą która ukrzyżowała Jezusa Chrystusa. Podczas gdy Jezus umierał na krzyżu, żołnierze grali o jego szaty. Wygrał je Gallio. Szata ta była dla niego bez znaczenia, ale wielkim szacunkiem darzył ją jego niewolnik Demetriusz. Jednakże wkrótce trybuna zaczynają gnębić pewne pytania i wątpliwości, postanawia więc dowiedzieć się czegoś o człowieku którego ukrzyżował. Ale trudno jest uwierzyć, zwłaszcza w tamtych czasach ... [filmweb.pl]

Jim to młody angielski oficer marynarki. Chłopak marzy o dokonaniu heroicznych czynów. Niestety, przy pierwszej ku temu okazji zawodzi. Bohater pracuje na parowcu "Patna" wiozącym muzułmańskich pielgrzymów do Mekki. Stary statek podczas rejsu ulega awarii i wszystko wskazuje na to, że zatonie. Jim wraz z resztą europejskiej załogi ucieka z parowca, porzuciwszy pasażerów na pastwę losu. Okazuje się jednak, że pielgrzymi zostali uratowani przez inny statek. Ten fakt nie zdejmuje jednak z bohatera odpowiedzialności za ucieczkę.

Oficer policji robi wszystko, by skazać producenta nielegalnego alkoholu. Fakt, że przemytnik jest chroniony przez skorumpowanych polityków, nie ułatwia mu zadania.

Książę Prospero, dwunastowieczny despota, ma w życiu tylko jedną miłość - szatana. Po uwięzieniu swoich dwóch największych wrogów - Ludovico i Gino - poznaje piękną Francescę, która jest córką pierwszego, a narzeczoną drugiego z nich. Dziewczyna przybywa do księcia, by błagać go o łaskę. Prospero jednak każe jej wybrać, którego z mężczyzn ma ocalić. Gdy w okolicy wybucha epidemia, książę zamyka się ze swoim dworem w zamku. Despotyczny władca oddaje się szalonej, dekadenckiej orgii...

Podczas ceremonii nadania tytułu kardynała, Stephen Fermoyle (Tom Tyron) wspomina długą drogę zawodową, którą przebył do tego czasu. Poznajemy więc młodego księdza, który właśnie kończy seminarium w Rzymie jako jeden z najlepszych studentów i wraca do rodzinnego Bostonu, gdzie po raz pierwszy poznaje trud posługi kapłańskiej. Zesłanie do najbiedniejszej parafii w stanie, zwątpienie w sens posłannictwa, walka z hierarchią kościelną i segregacją rasową, czy w końcu nieszczęśliwa miłość młodej Anny Marii (Romy Schneider) odbijają się we wspomnieniach tytułowego kardynała.