Jacques Perrin, jeden z nejrespektovanějších francouzských producentů a herců, který se již dříve podílel na uměleckém dokumentu Mikrokosmos o obyvatelích hmyzí říše, nyní natočil podobně laděný snímek Ptačí svět. Ten se věnuje ptákům a jejich obdivuhodné schopnosti migrace. Pět natáčecích týmů letělo nad čtyřiceti různými zeměmi s hejny stěhovavých ptáků, kteří překonávají tisíce kilometrů napříč sedmi kontinenty. Film skýtá pohled na řadu úchvatných oblastí a krajin – od Eiffelovy věže, přes Monument Valley až po odlehlá zákoutí Arktidy a Amazonky. K pořízení dokumentu bylo použito snad všech existujících vzdušných dopravních prostředků – včetně letadel, větroňů, vrtulníků a balónů – a patentováno několik nových přístrojů, sestrojených pro monitorování života ptáků ze všech možných úhlů. Výsledkem je dílo, které ke svým divákům promlouvá prostřednictvím poetických obrazů a hudby a především obraznosti přírody samotné.

Ve třicátých letech dospěl zoolog Konrad Lorenz k závěru, že ptáci jednají instinktivně. Jenže dnešní výzkumy dokazují, že tomu tak není. Ptačí mozek je velmi sofistikovaný... Slovní spojení „ptačí mozek“ používáme jako urážku, když mluvíme o někom, kdo není příliš chytrý. Ale výsledky nových vědeckých výzkumů naznačují, že už brzy to možná nebude platit. Tento film odhaluje, že ptačí inteligence je dokonce srovnatelná s pověstnou mazaností opic. Například straky se připojily k elitní skupině zvířat, která dokázala projít testem se zrcadlem – uvědomuje si, že se dívá na sebe samu. Vrány zase patří do jiného exkluzivního klubu, jehož členové umí používat nástroje. Přitom jsme se dříve domnívali, že něco takového dokážou kromě člověka jedině opice. Vrány z Nové Kaledonie nejen používají nástroje, dokonce si je samy vyrábějí pro konkrétní účely. Další skupinou inteligentních ptáků, kteří se vskutku překonávají, jsou papoušci...

Muž vyrazí na poušť, do hor i do tropů pozorovat ptáky. Jestli se mu podaří zahlédnout dostatečný počet druhů, mohl by překonat světový rekord.

Mezi německým pohořím Černý les a francouzskou oblastí Vogézy pomalu protéká Rýn. Jenže to není jediná řeka, kterou tady najdete. Nebo spíš nenajdete? Druhý místní říční tok je ukrytý před zraky všech a napájí největší rezervoár podzemní vody v celé Evropě. Na jeho „střeše“ leží jedinečné a překrásné mokřady, kde žije mnoho různých zvířat a rostlin.