Muž vyrazí na poušť, do hor i do tropů pozorovat ptáky. Jestli se mu podaří zahlédnout dostatečný počet druhů, mohl by překonat světový rekord.

Rodinný snímek o mluvícím myšákovi, kterého adoptovala rodina Littleových, se stal jedním z kasovních hitů roku 1999. Film vydělal jenom v USA přes 130 milionů dolarů, a tak není divu, že producenti připravili pokračování. Postavička Stuarta Littlea, myšáka s dokonalým šatníkem a gentlemanským vystupováním, má svou knižní předlohu v dětské knize E. B. Whitea. K hrdinům známým již z prvního filmu, kterými jsou především animovaný bílý myšák Stuart (v originále mluví známá hollywoodská hvězda Michael J. Fox, který mu propůjčí hlas i v druhém díle, česky nadaboval Martin Dejdar) a dále rodina Littleových (Geena Davis a Hugh Laurie), přibude v druhém díle nová postava ptáčka Margola (v originále mu pravděpodobně propůjčí hlas Melanie Griffith). Ten se stane objektem Stuartova milostného vzplanutí.

Jsou všude kolem nás, pestře zbarvení i nenápadní, hašteřiví i hraví. Prostě velcí i malí opeřenci v neustálém boji o přežití... Ptáci Střední Evropy čelí během zimy nedostatku potravy a nízkým teplotám. Hledají potravu, partnera, místo k hnízdění a starají se o potomstvo. Přežívají i na místech, která po letech ničení člověkem stala neobyvatelná. Některé druhy táhnou na podzim do teplejších krajů, ty usedlé potkáváme doma po celý rok. Během svého putování některé druhy odpočívají v mokřadech napříč kontinentem. Celá řada druhů, jako například kormoráni, však tráví zimu na řekách nebo jezerech. Někteří získávají potravu potápěním. Plný žaludek ale není jistý ani v případě loveckého úspěchu. Hladových zobáků je všude plno. Mrazivá zima naštěstí brzy skončí. Sníh vystřídá déšť a ledy rychle tají. Jakmile ledy na jezeře povolí, šance potápky roháče na úlovek se zvyšují. Pro ptáky tím ale starosti nekončí, protože i oni jsou součástí potravního řetězce.