Pak Mindzse egy épületekkel kapcsolatos panaszokkal foglalkozó köztisztviselő az önkormányzatnál. Az elvek embere, szorgalmas, megbízható fiatalember, aki egyedül él gimnazista öccsével. Munkatársaihoz hasonlóan ő is szenved a kobold nagyiként elhíresült idős néni panaszáradatától, és amikor a hölgy ráakaszkodik, hogy tanítsa őt angolul, mindenáron megpróbálja lerázni. Az agilis néni azonban nem adja fel olyan könnyen, mert komoly oka van rá, hogy angolul tanuljon. Megkezdődik hát az egyénre szabott nyelvtanulás, aminek során a két ember egyre többet tud meg egymásról.

A film a II. világháborúban a Japán Birodalmi Hadsereg által szexrabszolgaságra kényszerített koreai nőknek állít emléket. 1944-ben járunk, Korea évtizedek óta japán gyarmat. Dzsongbun és Jonge két tizenéves lány, akik ugyanabban a faluban, de egészen más körülmények között élnek. Az osztályelső Jonge családja módos, édesapja hivatalnok, édesanyja gyapottermesztéssel foglalkozik. Dzsongbun családja szegény, a lány nem is járhat iskolába, ennek ellenére mégis Jonge bátyjába szerelmes. Az egyik éjjel Dzsongbunt katonák rabolják el és egy vagonba rakják. Nagy meglepetésére Jonge is odakerül, aki előzőleg önkéntesként jelentkezett egy iskolai csoportba, mivel azt ígérték neki, hogy Japánba mehet tanulni, ám kiderült, hogy becsapták. A vonat az un. komfort-állomásokra tart, hogy a fiatal lányok komfortnőként szolgálják a katonákat.

A második világháború alatt a szülők egy vidéki rokonukhoz küldik kisfiukat, valahová Kelet-Európába. A nagynéni azonban váratlanul meghal, ezért a gyermek kénytelen teljesen egyedül és magára hagyva útnak indulni a vad és ellenséges világba, ahol csak a helyi szabályok, előítéletek és hiedelmek érvényesülnek. Útközben szörnyűségek sorozatát éli át, az emberi rosszindulatnak és gonoszságnak láthatóan nincs határa. Szó szerint a fizikai túlélésért vívott harcát a háború után egy másfajta harc váltja fel... A Festett madár egy mélyen drámai történet, amely egyik oldalon a szörnyűségek és kegyetlenségek, a másik oldalon az ártatlanság és szeretet közvetlen kapcsolatát elemzi.

Lacombe Lucien alig töltötte be a tizennyolcadik évét, máris a felnőtt-lét sűrűjében találja magát. 1944-ben, Franciaország német megszállásának idején a fiatal parasztfiú álmokat és ideálokat szomjazó lélekkel tér vissza dél-franciaországi szülővárosába. Apját letartóztatták a németek, anyja más férfival él, mert valahogy el kell tartani a családot. Szeretne az ellenállók közé állni, de tanára nem veszi komolyan gyerekes ambícióit. A rendőrség letartóztatja egy gyanúsnak vélt helyzetben, és pillanatok alatt beszervezi. Lucient megrészegíti a hatalommal együtt járó szabadság, az "elithez" tartozás érzése, mígnem megismerkedik a bujkáló zsidó családdal, s szerelmes lesz a szépséges Horn lányba... Malle-nak ez a filmje megosztotta a közvéleményt és a kritikusokat. Sok támadás érte a franciák történelmi önérzetét sértő műve miatt, s ennek köszönhető közvetve, hogy a film bemutatása után a rendező bő évtizedre Amerikában telepedett le.

Egy amerikai újságíró, operatőrével és egy fiatal grúz tanárnővel kerül a harcvonalba – a Grúzia elleni első orosz légitámadás idején. Miközben megpróbálnak biztonságos helyre menekülni, akaratlanul szemtanúi és egyben dokumentálói lesznek, ártatlan civilek tömeges meggyilkolásának. A történteket a világ tudomására akarják hozni – viszont a szálak mozgatói mindenképpen eltitkolnák…

1942.Ambon, Délkelet-Ázsia. 1100 ausztrál hadifogolyból alig 300-an élik túl japán fogvatartóik kegyetlenkedéseit. A II.világháború véget ért. Most katonatisztek állnak a bíróság előtt, akiknek felelniük kell a barbár kínzásokért és a tömeges mészárlásokért. Egyetlen ember küzd az igazságért: Cooper kapitány átélte a szenvedéseket és most választania kell bosszú és törvény között. A megtörtént eseményeket feldolgozó ausztrál film főszereplője Bryan Brown és a fiatal Russell Crowe.