Зад непристойностите и арогантността на Лени Брус израства картината на една Америка, задушена в мълчанието и немотата. Бивш хореограф и актьор, чрез героя на Лени Брус Фос прави и дисекция на шоу-бизнеса. Това почти антропологично изследване показва на екрана поведението на хората от тази среда... За по-малко от десет години след смъртта на истинския Лени Брус филмът успя да възстанови документално образа му и нещо повече - да го покаже като един от големите изобличители на сексуалното и социално лицемерие на Америка.
Рин Джейкъбс е тринадесет годишно момиче, което живее в отдалечена къща в градче до морето наета от нея и баща й. Когато, обаче, някой от жителите иска да говори с баща й, него все го няма и изглежда, че девойката живее сама. Находчивостта на момичето да измисля нови и нови оправдания е подложена на изпитание, докато хората, между които и хазяйката и неприятния й син, се опитват да разберат дали крие нещо и какво е то... и най-вече къде е нейния баща?
В първата част режисьорът представя историята на Моисей, който води евреите от Египет към Обетованата земя, а във втората как десетте божи заповеди могат да бъдат прилагани в днешно време, като действието се развива в Сан Франциско, като нещата са ситуирани около двама братя, единият от които отказва да се съобразява със заповедите. Суперпродукцията на Сесил Б. Де Мил е с баснословния бюджет от 1 800 000 долара. През 1956г. Де Мил отново снима"Десетте божи заповеди", този път със звездите Чарлтън Хестън, Юл Бринър и Ан Бакстър, като бюджетът този път е 13 000 000.
Лоурънс Нюмън е чиновник на средна възраст и ерген, който живее със сакатата си майка. Една вечер той вижда на улицата свой съсед, който се опитва да изнасили жена от латиноамерикански произход. Лоурънс премълчава инцидента. Скоро Лоурънс става жертва на антисемитите в службата и квартала. Той отказва да се присъедини към тях, но и няма куражът да им се противопостави. Но за кратко мрачните облаци на расовата омраза и ненавист са разкъсани от любовта - Лоурънс среща Гъртруд Харт...
Изцяло на идиш език, от десетилетия неизползван в киното "Менаше" разказва за добър, нещастен служител в магазин, който едва свързва двата края и отглежда малкия си син. След като жена му умира, Менаше по традиция няма право да отглежда сам сина си, затова строгият чичо го осиновява и оставя Менаше с разбито сърце.
Семейството на радиорепортера Емил и актрисата Хана е на път да се разпадне. През 1938 г. Хана играе в театъра и се снима успешно и в киното. Емил ревнува. Началото на Втората световна война и окупацията на Чехия от Германия преобръщат света на двамата наопаки. Хана е еврейка и от върховете на кариерата си се озовава на дъното на обществото. На Емил пък съдбата му предлага неочаквана възможност да тръгне нагоре в своята работа и да привърже отново съпругата си към себе си. Благодарение на приемането от нацисткия протекторат на съществуването на "смесени бракове" и за да защити Хана още по-силно, Емил започва да води пропагандно предаване по радиото, което слави новата власт, въпреки че той самият има други политически възгледи. Но в договора с дявола винаги има уловка. Емил започва да изневерява на Хана с други жени и постоянно се компрометира пред новите власти. Любовта към жената, която е била на път да се разведе с него, се превръща в циничен личен протекторат.