Oskar Schindler jest poważanym niemieckim przemysłowcem, który podczas II wojny światowej jest właścicielem dużej fabryki, w której w nieludzkich warunkach pracują Żydzi. Widząc cierpienie tych ludzi zaczyna ratować ich przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień.

Komedia, której głównym tematem jest... holocaust. Błaznowaty wieśniak przybywa do dużego miasta w Toskanii, zakłada rodzinę. Wybucha wojna, wkraczają Niemcy, wieśniak, jako pół-Żyd trafia do obozu koncentracyjnego wraz z najbliższą rodziną. Próbuje jednak przekonać syna, że pobyt w obozie jest jedynie pewną formą zabawy dla dorosłych

Władysław Szpilman wraz z rodziną mieszka w Warszawie. Jest młodym, zdolnym pianistą, żydowskiego pochodzenia. Gdy do miasta wkraczają Niemcy, i wkrótce potem zakładają getta, młody Władek zarabia jako pianista w kawiarniach. Z biegiem czasu Niemcy rozpoczynają wywóz Żydów, a Szpilmanowi w ostatniej chwili udaje się uniknąć losu rodziny, którą zagnano do wagonu pociągu. Wkrótce potem Władysław ucieka z getta i dzięki polskim przyjaciołom znajduje ukrycie przed okupantami. Niestety nie zaznaje spokoju na długo. Zaraz po wybuchu Powstania Warszawskiego Szpilman musi uciekać.

Dwukrotna laureatka Oscara Hilary Swank wciela się w postać nauczycielki, która wprowadza zdrowe zamieszanie w chaotycznym życiu trudnej młodzieży. W szkole rozdartej pomiędzy przemocą, uprzedzeniami i licznymi konfliktami Erin Gruwell wypowiada wojnę systemowi i wszech obecnej obojętności poprzez nietuzinkowe podejście do swoich uczniów. Prosząc ich o opisywanie swoich przemyśleń i doświadczeń, kobieta diametralnie zmienia ich życie. Zobacz opartą na bestsellerze książkowym urzekającą opowieść o tolerancji i poszukiwaniu własnych wartości, w której zagrali również znany z serialu "Grey's Anatomy: Chirurdzy", laureat Złotego Globu, Patrick Dempsey i piosenkarz Mario.

Akcja filmu zaczyna się pod koniec lat 30., w niewielkiej budapeszteńskiej restauracyjce. Właściciel, Laszlo Szabo (Joachim Król), prowadzi swój lokal z klasą, dba o wystrój, miłą obsługę i przede wszystkim znakomitą kuchnię. Kelnerką jest śliczna i znacznie młodsza od szefa Ilona (Erika Marozsan), która pomaga mu w interesach i dzieli z nim łoże. Aby umilić gościom czas, restaurator zatrudnia pianistę - młodego i przystojnego Andrasa Aradi (Stefano Dionisi). Aradi pozostaje pod urokiem pięknej Ilony, odwzajemniającej jego zainteresowanie. Bywalcem restauracji jest bawiący służbowo w Budapeszcie początkujący biznesmen, Hans Eberhard Wieck (Ben Becker), amator najpyszniejszych w mieście zrazów. Jednak nie tylko ulubiona potrawa sprowadza młodego Niemca do restauracji, jego sercem zawładnęła kelnerka Ilona. Nadchodzi czas powrotu do Berlina, Hans spędza ostatni wieczór w lokalu Laszlo.

Akcja toczy się w roku 1944, w okupowanej przez nazistów Francji. 12-letni Julien jest wychowankiem katolickiej szkoły z internatem na prowincji. Szkolna rutyna zostaje zakłócona przez przybycie trzech nowych, tajemniczych uczniów. Z jednym z nich, wrażliwym chłopcem imieniem Jean, Julien zaprzyjaźnia się. Z biegiem czasu Julien zaczyna domyślać się, że Jean i pozostali dwaj nowi uczniowie są Żydami ukrywanymi w internacie przez dyrektora, ojca Jana.

Stany Zjednoczone, rok 1947. Stingo (Peter MacNicol), początkujący pisarz z Wirginii, wynajmuje pokój w Brooklynie. Spokój, którego potrzebuje do napisania swej pierwszej powieści, zakłócają sąsiedzi. Tuż obok mieszka bowiem młoda para, której głośna miłość i jeszcze głośniejsze awantury absorbują uwagę południowca. Okazuje się, że Nathan Landau (Kevin Kline) - niezrównoważony żydowski intelektualista - z chorobliwą wręcz obsesją zbiera dowody zbrodni popełnianych na tym narodzie. Jego przyjaciółką jest Zofia Zawistowska (Meryl Streep), Polka z Krakowa, była więźniarka obozu oświęcimskiego, której najbliższych: ojca, męża i dwoje dzieci zgładzili naziści. Stingo staje się przyjacielem i powiernikiem tych dwojga, poznaje ich tajemnice oraz pełną cierpienia, dramatyczną przeszłość...

Film przedstawia autentyczną historię sekretnego spotkania przywódców faszystowskich Niemiec zimą 1942 roku. W rezydencji Wannsee pod Berlinem, szef IV wydziału gestapo - Adolf Eichmann zorganizował zebranie, podczas którego ustalono oficjalny program rozwiązania "kwestii żydowskiej".

Grupa żydowskich więźniów, zmuszonych przez hitlerowców do pomocy przy eksterminacji rodaków, planuje bunt.