Oskar Schindler jest poważanym niemieckim przemysłowcem, który podczas II wojny światowej jest właścicielem dużej fabryki, w której w nieludzkich warunkach pracują Żydzi. Widząc cierpienie tych ludzi zaczyna ratować ich przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień.

Komedia, której głównym tematem jest... holocaust. Błaznowaty wieśniak przybywa do dużego miasta w Toskanii, zakłada rodzinę. Wybucha wojna, wkraczają Niemcy, wieśniak, jako pół-Żyd trafia do obozu koncentracyjnego wraz z najbliższą rodziną. Próbuje jednak przekonać syna, że pobyt w obozie jest jedynie pewną formą zabawy dla dorosłych

Władysław Szpilman wraz z rodziną mieszka w Warszawie. Jest młodym, zdolnym pianistą, żydowskiego pochodzenia. Gdy do miasta wkraczają Niemcy, i wkrótce potem zakładają getta, młody Władek zarabia jako pianista w kawiarniach. Z biegiem czasu Niemcy rozpoczynają wywóz Żydów, a Szpilmanowi w ostatniej chwili udaje się uniknąć losu rodziny, którą zagnano do wagonu pociągu. Wkrótce potem Władysław ucieka z getta i dzięki polskim przyjaciołom znajduje ukrycie przed okupantami. Niestety nie zaznaje spokoju na długo. Zaraz po wybuchu Powstania Warszawskiego Szpilman musi uciekać.

W tłumie turystów zapełniających pokład transatlantyckiego statku znajduje się niemieckie małżeństwo, Walter i Liza. Oboje niewiele wiedzą o swej przeszłości, ale tworzą harmonijny związek. W jednym z portów, do których zawijają podczas rejsu, na statek wsiada kobieta, która przypomina Lizie kogoś, kogo poznała przed laty, służąc w kobiecych formacjach SS w Oświęcimiu. Falą wspomnień wraca do Lizy obozowa przeszłość, a wraz z nią pamięć o jednej z więźniarek, na której Liza wypróbowywała esesmańskie metody "wychowawcze". Ale Marta, bo tak nazywała się więźniarka, nie dała się złamać. Wydawało się, że zginęła..

Rok 1942, niewielkie miasteczko w Czechosłowacji. Tono Brtko (Jozef Króner), ubogi stolarz, dzięki wpływom swojego szwagra i zarazem faszysty (František Zvarík) przejmuje niewielki sklep, położony przy głównej ulicy. Jego chciwa żona Evelyna (Hana Slivková) widzi w tym szansę na zyskanie fortuny. Tono odkrywa jednak, że poprzednim właścicielem tego interesu była przedtem niesłysząca staruszka (Ida Kamińska), która zbankrutowała. Społeczność żydowska, która wspiera ją finansowo, oferuje stolarzowi pieniądze w zamian za udzielenie jej pomocy. Tono zaprzyjaźnia się z panią Lautmanovą, pomaga jej w sklepie i naprawia meble. Kiedy Żydzi zostają wygnani z miasta przez faszystów, postanawia raz jeszcze wyciągnąć pomocną dłoń do staruszki.

Sol (Rod Steiger) jest pracownikiem lombardu oraz Żydem, któremu udało się przetrwać Auschwitz. Codzienne sytuacje jakie mężczyzna napotyka w pracy i życiu osobistym przywołują na myśl okropne wspomnienia z okresu pobytu w obozie. Retrospekcje, których doświadcza, są dobitnym odzwierciedleniem społeczności nowojorskiego getta w jakim przyszło mu żyć.

Poruszająca historia, która zdarzyła się naprawdę. Profesor Deborah Lipstadt (Rachel Weisz), amerykańska pisarka, wykładowczyni i historyczka pochodzenia żydowskiego, zostaje pozwana przez Davida Irvinga, słynnego rewizjonistę historii Holokaustu, za oszczerstwo. Mężczyzna zarzucił pisarce, że w książce „Denying the Holocaust” fałszywie opisuje ona, jakoby zaprzeczał istnieniu Holokaustu. Proces toczył się w Wielkiej Brytanii, gdzie według prawa, to na pozwanym spoczywa ciężar udowodnienia, że oskarżenie jest nieprawdziwe.

Hannah Stern (Kirsten Dunst) jest młodą Żydówką, która mieszka w Stanach Zjednoczonych. Dziewczyna nie czuje związku ze swoją rodziną, nie interesuje się historią swojego narodu, a nawet nie wie czym był Holokaust. Pewnego razu dostaje jednak od losu dziwną lekcję. W dzień święta Chanuka, podczas uroczystości odbywających się w domu ciotki Evy (Louise Fletcher), Hannah mdleje i... budzi się w Polsce, w 1940 roku. Wkrótce zostaje aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam na własnej skórze przekonuje się czego doświadczała jej ciotka. Na szczęście nie jest sama - towarzyszy jej Rivkah (Brittany Murphy), która twierdzi że jest jej daleką kuzynką.

Opowieść o trzech pokoleniach żydowskiej rodziny Sonnenscheinów na tle burzliwej historii XX wieku.

Film powstał na podstawie pamiętników dr Giselli Perl "I Was A Doctor in Auschwitz". Rok 1946. Dr Gisella Perl jako jedna z wielu żydowskich uchodźców wojennych przyjeżdża do USA, by rozpocząć nowe życie. Gisella jest ginekologiem. Jednak prowadzenie praktyki lekarskiej wymaga zdania odpowiednich egzaminów przed członkami rad medycznych. W trakcie zadawania pytań wypływa na światło dzienne przeszłość Giselli. Lekarka była asystentką doktora Josefa Mengele w obozie w Auschwitz i świadkiem jego nieludzkich eksperymentów.

Adam Stein był przed wojną uwielbianym przez tłumy artystą cyrkowym. Naziści uwięzili go w obozie koncentracyjnym, udało mu się jednak uniknąć komory gazowej _ w obozie był ulubieńcem, wręcz "zabawką" komendanta Kleina, który zmuszał go do spełniania swoich zachcianek. Uszedł z życiem, ale cierpi z powodu bólu i lęku. Dwadzieścia lat po wojnie wciąż przebywa w izraelskim ośrodku dla osób ocalałych z Holokaustu. Pewnego dnia mężczyzna znajduje w piwnicy małego chłopca, który ukrywa się przed światem. Postanawia mu pomóc.