Cleo (Corinne Marchand), młoda dziewczyna, piosenkarka, będąca, jakby się wydawało, u szczytu życiowego powodzenia, nagle dowiaduje się, że może być chora na raka. Wyniki badań mają być znane w ciągu dwóch godzin. Te dwie godziny są okresem, w którym Cleo dokonuje przewartościowania swojego dotychczasowego życia.
Próba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy nie informuje o tym mieszkańców podziemia. Dopiero po pięćdziesięciu latach udaje im się wyjść na wolność, gdzie, jak się okazuje, wojna trwa nadal.
Szanghaj lat 40. pod japońską okupacją. Członkowie podziemnego ruchu oporu, planując dokonać zamachu na ważnej figurze z kolaboracyjnego rządu, wysyłają dziewczynę, która ma go uwieść.
Rok 1942, okupowana przez Niemców Norwegia. Dr Rolf Pedersen zdobywa mikrofilmy z fabryki Vemork, jedynego miejsca na świecie, gdzie produkowana jest ciężka woda. Z dokumentów wynika, że prace Niemców nad skonstruowaniem bomby atomowej posuwają się błyskawicznie. Pedersen i Knut Straud, dowódca oddziału ruchu oporu, przedstawiają materiały sztabowi sił alianckich. Zapada decyzja o zniszczeniu wytwórni, lecz lądowanie grupy dywersyjnej kończy się niepowodzeniem. Wtedy Rolf i kilku partyzantów dokonują ataku na obiekt.
Grupa młodych żołnierzy i rebeliantów czuwa nad amerykańską zakładniczką Doctorą. Nastoletni komandosi za dnia wykonują ćwiczenia wojskowe, a nocą oddają się młodzieńczemu hedonizmowi. Po zasadzce, która zmusza eskadrę do wejścia do dżungli, poczucie misji i łączące młodych ludzi więzi zaczynają się rozluźniać.
Jest rok 1959. Francuskie wojska toczą krwawe walki z gotowymi na wszystko algierskimi bojownikami. Morale francuskich żołnierzy podupada. Konflikt staje się coraz bardziej okrutny i krwawy. Losy wojny wydają się już przesądzone. Do małego oddziału zostaje oddelegowany nowy dowódca przysłany prosto z Francji. Nie zna tutejszych realiów, a jednocześnie wierzy jeszcze w ideały niesione na francuskich sztandarach. Jego zderzenie z wojenną rzeczywistością okaże się wyjątkowo bolesne.
W jednym z afrykańskich państw trwa wojna domowa. Piętnastoletni Johnny Wściekły Pies dowodzi oddziałem złożonym z dzieci-żołnierzy. Uzbrojeni, sieją spustoszenie i śmierć. Nie mają rodzin, a wojna jest jedyną znaną im rzeczywistością. Laokolé mieszka z niepełnosprawnym ojcem oraz młodszym bratem. Dziewczyna marzy o lepszej przyszłości. Młodość dwójki bohaterów nie przypomina życia, które wiodą ich rówieśnicy w innych częściach globu. Świat Johnny'ego i Laokolé to wojna prowadzona przez dzieci, które potrafią kogoś zabić z błahego powodu.