W 1979 roku Krzysztof Kieślowski przeprowadził ciekawą sondę społeczną. Pytania były z pozoru banalne. Kim jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czego byś chciał? Z nakręconego materiału Kieślowski wybrał 44 osoby i ustawił je od niemowlaka do stuletniej staruszki. W ten sposób powstał 14-minutowy, zbiorowy portret Polaków. Na ekranie pojawiają się kolejne "gadające głowy", a widz ma kilkanaście minut na zastanowienie się nad swoją tożsamością i sensem życia.
Polaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.
W 1945 roku dwaj młodzi amerykańscy żołnierze, bracia Budd i Stuart Schulbergowie, otrzymują zlecenie zebrania sfilmowanych i nagranych dowodów okrucieństw popełnionych przez niesławną III Rzeszę, aby udowodnić nazistowskie zbrodnie wojenne podczas procesów norymberskich (1945-46).
Krótki film opowiadający o panu Zdzisławie z Liceum Ogólnokształcącego Lubaczów.
Do tej pory stali z boku. Nie występowali przed kamerami. Nie brali udziału w publicznej dyskusji. To właśnie w głównej mierze im został poświęcony film dokumentalny znanej dziennikarki Ewy Ewart. Pokazuje oblicze katastrofy smoleńskiej oczami rodzin ofiar. 10 kwietnia 2010 zapisał się w pamięci Polaków jako dzień narodowego dramatu. Ale dla bohaterów filmu to dzień ich największego dramatu osobistego. Wraz z parą prezydencką odeszli w szokujących okolicznościach ich najbliżsi. Dla większości czas upływający od smoleńskiej katastrofy nie przynosi ulgi. Ewa Ewart wraz z ekipą filmową towarzyszy rodzinom na różnych etapach ich zmagań z trudnymi emocjami. Film jest w trakcie realizacji i będzie zawierał sekwencje i zdjęcia, które nigdzie wcześniej nie zostały wykorzystane
Dokument przedstawia prezydencką kampanię wyborczą w Polsce 1990 roku.