Лондон, 1969 г. Двамата безработни актьори Уитнейл и Марууд решават да напуснат мрачния и дъждовен Лондон, където и без това няма никакъв шанс да си намерят работа, и да предприемат идилично пътешествие из красивата английска провинция. Чичото на Уитнейл Монти е готов да им предостави селската си къща, което е едно много добро начало на най-голямото приключение в живота им. Когато обаче пристигат там, се оказва, че времето не е по-различно от това в Лондон, наоколо не може да се намери нищо свестно за ядене, а местните жители не са точно дружелюбните добряци, които двамата са си представяли. За капак на всичко, в къщата пристига и чичо Монти, който проявява нездрав интерес към Марууд.
Собственик на бар в Тексас е сигурен, че неговата жена го мами, затова наема частен детектив да я следи. Това поставя началото на сложен заговор, изпълнен с недоразумения и измами.
Антоан Фишър е бил охранител в компанията "Сони Пикчърс", който е станал известен сценарист. Но в ранните си години е бил моряк, свален на брега с наказание за прекалено агресивното си поведение. На сушата Фишър решава да завърти живота си на 180 градуса. За начало си поставя целта да открие родителите си, които са го изоставили още като бебе. Но в хода на издирването той започва да разбира, че всъщност животът му се променя, но не в добрата посока...
Филмът е създаден по действителни събития и разказва как млад англичанин повежда 60 сирачета на необикновен и опасен поход от почти 2000 километра към спасението по време на разкъсвания от войната Китай в края на 30-те години на 20 век.
Какво е общото между Джордж Вашингтон, майка Тереза, Уинстън Чърчил и индианците навахо Честър Нес и Сам Билисън? Всеки от тях е получил ордена на Конгреса - най-високото американско отличие, връчвано на цивилни граждани. С Нес и Билисън това се случва на 26 юли 2001г. от ръцете на президента Джордж Буш, в присъствието на трима от техните съплеменници - последните оцелели от групата от 29 индианци, участвали в изработването на тайния код, използван от американската армия по време на Втората световна война. Но беше необходим повече от половин век и един филм като "Гласът на вятъра", за да се заговори най-сетне за тези герои.
Дрезден през пролетта на 1961 г. - четири месеца преди издигането на Берлинската стена. 20-годишният Зиги пристига в града, за да работи като декоратор. Той се надява скоро да се запише в училището по изкуствата благодарение на задължителната подкрепа и протекции на своите шефове. Но плановете му се объркват когато среща и се влюбва в младата поетеса Луизе, чиито стихове са забранени за публикуване в наскоро основаната ГДР. Луизе представя Зиги в "Червеното какаду", небезизвестен нощен клуб, в който смело се представя музика от Запад - нещо нечувано в ГДР по онова време. Зиги скоро се сприятелява с Воле - съпругът бохем на Луизе. Въпреки че има съмнения за доносник на ЩАЗИ сред групата, предаващ на управлението всичко случващо се с най-малки детайли, Зиги се увлича все по-навътре с тази група от млади битници, членове на "неудобните отряди".