Годината е 1953. Йосиф Сталин изглежда в добра (макар и параноична) кондиция, тормозейки всеки край себе си, избивайки всички несъгласни и държейки дори и приближените си нащрек. Всичко това стига до внезапен край една сутрин, когато диктаторът е открит проснат на пода на кабинета си, покосен от удар. Янучи предлага своя версия на последвалия хаос: бясната борба за власт сред неколцината съучастници, снишавали се досега. Всички "изтъкнати" лакеи са налице – мухльото Маленков, тариката Хрушчов, сащисания Молотов, грубиянът Жуков, както и поквареният Берия. Да не пропускаме и впиянчения син на Сталин – Василий, както и изтерзаната му дъщеря Светлана. Те се спречкват за властта с цялата си недодяланост, но отчаяни да се докопат до нея.

Когато английската учителка Анна Лионоуенс пристига в екзотичната държава Сиам, за да възпитава децата на крал Монгкут, западните й възгледи се сблъскват с източните традиции на владетеля. Напрежението нараства, когато Монгкут научава, че външни сили кроят заговор срещу управлението му. Изправени пред неминуемо избухване на политически интриги, Анна и кралят трябва да станат съюзници в дръзката борба за спасяването на Сиам от опасните неприятели, решени да го унищожат.

Историята разказва за потъването на руската подводница Курск, което се случва по време на най-мащабното учение на руския флот от времето на СССР, проведено в Баренцово море. Подводницата потъва на 12 август 2000 г. Според официалната версия, подводницата потъва в резултат от взрив и пожар в торпедния ѝ отсег. Два последователни взрива от мястото ѝ на потъване оттекват през 2 минути и 15 секунди, и са толкова силни, че са записани дори от сеизмографи на Аляска. Докато оцелелите войници се борят за живота си, семействата им започват отчаяна война с правителството и цялата държава, за да ги измъкнат от подводницата, в която са погребани живи.